Waldemar Trelka, starosta radomski odwiedził teren budowy hospicjum. Podobnie jak rok temu, również i teraz przekazał czek na 100 tysięcy złotych. Zadeklarował również dalszą chęć pomocy i wiadomo, że w przyszłym roku władze powiatu przekażą kolejną pomoc finansową. Hospicjum stacjonarne jakie buduje się w miejscowości Sołtyków jest niezwykle potrzebne.

– Przekazujemy kolejne 100 tysięcy złotych i jest to już druga nasza “setka”. Trzecią zaplanowaliśmy na rok 2023. Gratuluję i dziękuję księdzu Kujawskiemu za tą niełatwą pracę jakąś wykonujecie dla chorych. Chciałbym przypomnieć, że w 2021 roku budowę wspierały też inne samorządy naszego powiatu, gmina Gózd 20 tys. zł, gmina Jedlnia Letnisko, 20 tys. zł, Wolanów, Zakrzew po 10 tys. zł. Natomiast w 2022 swoje wsparcie przekazały: gmina Gózd, 20 tys. zł, gmina Pionki, 10 tys. zł, Wolanów i Zakrzew również po 10 tys. zł. – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.Ksiądz Marek Kujawski, założyciel hospicjum podziękował serdecznie za pomoc i zaapelował do wszystkich samorządów o wsparcie.

Jest to największe wsparcie jakie otrzymujemy od trzech lat. Ponad 70 gmin zwraca się do nas o pomoc dla swoich mieszkańców. Myślę, że też wkrótce do nas dołączą, bo inaczej tego nie udźwigniemy. Potrzebujemy jeszcze około 69 milionów złotych na dokończenie hospicjum. Dziękuję przede wszystkim naszym wolontariuszom, bo ich pomocy nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Robią to z serca i robią to pięknie – mówił ks. Marek Kujawski.

Przypomnijmy, że projekt budowy Gościńca Królowej Apostołów jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane na terenie województwa mazowieckiego w zakresie dostępu do świadczeń opieki hospicyjnej. Najbogatsze w kraju województwo charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników dostępności do świadczeń stacjonarnych w tym zakresie w całej Polsce. Dysponuje tylko 19 hospicjami stacjonarnymi, a liczba dostępnych w nich łóżek jest niemal 30 procent niższa niż średnio dla Polski w stosunku do liczby mieszkańców. Powierzchnia użytkowa budynku głównego wyniesie ponad 5711 metrów kwadratowych. W ramach Hospicjum stacjonarnego dostępne będą 52 miejsca, w tym: dla dzieci i młodzieży 12, dla dorosłych 40 oraz hospicjum perinatalne. Udzielane będą świadczenia w trybie: dziennym z terapią zajęciową, domowym dla ponad 100 podopiecznych oraz ambulatoryjnym.

hospicjum
Skip to content