Uczniowie szkoły podstawowej z Przytyka wzięli udział w wyjątkowych warsztatach muzycznych w ramach projektu „Iłżeckie barabanienie – dziedzictwo Powiatu Radomskiego”. Solista iłżeckich barabaniarzy Marian Rachudała obchodził 87. urodziny. Z tej okazji było odśpiewane gromkie „sto lat”, a niespodzianką dla jubilata był smaczny tort w kształcie… bębna.

Tego zwyczaju nie ma nigdzie indziej w całej Polsce. Tylko w Iłży od ponad 300 lat w Wielką Sobotę w nocy grupa mężczyzn – barabaniarzy chodzi po miasteczku z zabytkowym bębnem i donośnym rytmem oznajmia koniec Wielkiego Postu i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

– O naszą tradycję pytają ludzie z różnych zakątków kraju. W tą jedną szczególną noc przyjeżdżają turyści nawet z Gdańska. Cieszymy się, że władze Powiatu Radomskiego oraz Powiatowy Instytut Kultury dbają o kulturę, pomagają promować naszą tradycję. To ważne dla całego naszego regionu – mówi Marian Rachudała, najstarszy barabaniarz, który akurat we wtorek obchodził swoje urodziny.

Trzeba zaznaczyć, że nie każdy może być barabaniarzem. Może nim zostać tylko osoba, urodzona w Iłży, ciesząca się dużym poszanowaniem i która od dłuższego czasu towarzyszy barabaniarzom i na przykład nosi za nimi 10-kilogramowy bęben.

Tego dnia iłżeccy bębniarze odwiedzili Centrum Kultury i Bibliotekę w Przytyku, spotkali się z uczniami klas szóstych. W spotkaniu uczestniczyli wicestarosta radomski Krzysztof Murawski oraz Anna Rogulska, członek Zarządu Powiatu.

– Trzeba dbać o tradycję i lokalne zwyczaje. Bardzo dobrze, że Powiatowy Instytut Kultury realizuje takie zadania. Dzięki temu usłyszą o tym mieszkańcy innych zakątków regionu – mówił wicestarosta Krzysztof Murawski.

W ramach projektu, barabaniarze oraz Piotr Stefański, muzyk ze Studium Instrumentów Etnicznych, odwiedzili ostatnio Skaryszew, Jedlińsk, Mniszek w gminie Wolanów oraz Przytyk. Grupa opowiedziała o tradycji i dawnych obrzędach. Wtorkowe spotkanie miało jeszcze jedno znaczenie, bo zakończyło się w siedzibie Powiatowego Instytutu Kultury dużą niespodzianką dla Mariana Rachudały. Tego dnia obchodził swoje 87. urodziny i był bardzo zaskoczony tortem i życzeniami.

Projekt “Iłżeckie barabanienie – dziedzictwo Powiatu Radomskiego” uzyskał dofinansowanie z uzyskał ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa – Niematerialne – przekaż dalej. To jedyny obrzęd w regionie wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Skip to content