Komunikacja autobusowa zapewnia dowóz młodzieży do szkół średnich i uczelni, ale także mieszkańców do szpitali, ośrodków zdrowia, instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych, a zatem przyczynia się również do dalszego rozwoju samorządów. Pomaga w tym Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego korzystają powiaty i gminy z naszego regionu.

Powiat lipski znalazł się w gronie 12 samorządów z terenu województwa mazowieckiego, które zostały objęte w 2022 roku dopłatą zadań organizatora transportu publicznego ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W uroczystości towarzyszącej podpisaniu umów z przedstawicielami samorządów wziął udział wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Dodatkowe środki w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dla powiatu lipskiego to 9 umów na łączną kwotę 7,1 miliona złotych. Łącznie obejmą 34 linie o długości 1203,2 kilometrów w gminach: Tarłów, Solec nad Wisłą, Lipsko, Łaziska, Opole Lubelskie, Sienno, Rzeczniów, Iłża, Skaryszew, Radom, Ciepielów, Zwoleń, Tczów, Gózd, Jedlnia Letnisko, Bodzechów, Ostrowiec Świętokrzyski, Bałtów oraz Bodzechów. W tej puli znalazło się również 12 linii komunikacyjnych, które powstały na mocy porozumień z powiatami: ostrowieckim, opatowskim, opolskim, radomskim oraz miastem Radom.

Z kolei powiat białobrzeski otrzymał ponad 1,4 miliona złotych na utrzymanie 16 linii autobusowych na terenie gmin: Białobrzegi, Stara Błotnica, Radzanów, Stromiec, Wyśmierzyce, Promna, Goszczyn, Grójec, Belsk Duży, Nowe Miasto nad Pilicą, Warka oraz Jasieniec. Umowy na dofinansowanie z wicewojewodą mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim podpisali w Warszawie starosta Sylwester Korgul oraz członek Zarządu Powiatu Leszek Gałkowski. 

W utrzymaniu połączeń partycypuje również samorząd powiatu radomskiego, współpracując w tym zakresie z kilkoma sąsiednimi powiatami. Dzięki temu udało się stworzyć trasy o długości 206 kilometrów, zapewniając dostęp do komunikacji autobusowej mieszkańcom około 76 miejscowości regionu.

– Składam serdeczne podziękowania rządowi oraz posłom i senatorom Prawa i Sprawiedliwości za dostrzeżenie potrzeb naszych mieszkańców, za wsparcie i pomoc w realizacji naszych marzeń
.
W przypadku połączeń przez Iłżę oraz z Iłży do Lipska, które realizuje nasz samorząd powiatowy, to były one od lat bardzo oczekiwane przez mieszkańców. Mamy nadzieję, że pomogą w lepszym skomunikowaniu szkół średnich w Lipsku, ale też w Iłży, ponieważ problemy komunikacyjne przekładały się na liczbę uczniów.
Sławomir Śmieciuch

starosta lipski

– Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w sprawę zwiększenia puli środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na ten rok. Dzięki naszym interwencjom i wsparciu parlamentarzystów Ziemi Radomskiej na czele z marszałkiem Stanisławem Karczewskim na teren województwa mazowieckiego trafiło dodatkowe 28 milionów złotych. Dzięki temu będziemy mogli kontynuować realizację tego ważnego programu na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą powiatów.
Sylwester Korgul

starosta białobrzeski

Skip to content