Koło Gospodyń Wiejskich z Głowaczowa bierze aktywny udział w dożynkach powiatowych, parafialnych, w przeglądach kół gospodyń, festynach, ale nie tylko. Realizują też ciekawe projekty, które łączą pokolenia, jak na przykład zbieranie i suszenie ziół, czy promowanie lokalnych potraw. Przewodniczącą Koła jest Danuta Kulesza, która opowiada nam o działalności grupy aktywnych pań.

– Bardzo często włączamy się w działania organizowane przez LGD „Puszcza Kozienicka”. Są to debaty,  przeglądy kół, szkolenia, np. z udziałem Fundacji Polska Gospodyni, „Mazowieckie dobre praktyki  i tradycje kulinarne – kiszonki warzywne”, warsztaty, wyjazdy studyjne, gdzie zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenia. Ponieważ nie mamy własnej siedziby, korzystamy z uprzejmości Wspólnoty Gruntowej Głowaczowa, organizujemy też wspólne działania z Klubem Senior Plus – opowiada Danuta Kulesza, przewodnicząca KGW Głowaczowianki, które od 2018 roku jest zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kozienicach.

Członkinie Koła uczestniczyły w licznych kursach. Były to: kursy komputerowe, szkolenia z udziałem fizjoterapeutki, firm kosmetycznych, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, nordic woking, warsztaty robienia kwiatów, palm wielkanocnych, warsztaty zielarskie, robienia donic ogrodowych, herbat. Ponadto panie szkolą się online podczas licznych szkoleń, organizowanych przez organizacje pozarządowe czy instytucje. 

– Promujemy działalność naszych koronkarek i hafciarek, czy pań, które wykonują piękne kwiaty, bukiety lub kosze. Prowadzimy również działalność charytatywną na rzecz chorych dzieci z kozienickiego hospicjum, współpracujemy też z lokalnym sztabem akcji Szlachetna Paczka. W dobie pandemii koronawirusa same uszyłyśmy 4 tysiące maseczek ochronnych – podkreśla pani Danuta. 

Panie z Głowaczowa współpracują z Gminną Biblioteką Publiczną, Publiczną Szkołą Podstawową, gdzie prowadziły warsztaty dla dzieci „Wicie wianków” czy „Poznajemy zioła z kuchni i ich smaki”), brały też udział w podsumowaniu projektu „Enea Wytwarzanie w zgodzie z naturą – wspólne pożegnanie lata”. 

– Realizujemy też ciekawe projekty. W ubiegłym roku był to projekt „Wróćmy do ziół”, którego celem był powrót do starych praktyk zbierania ziół, przetwarzania ich i czerpania korzyści z natury oraz promowania zdrowej żywności. Został nawet wydany „Głowaczowski poradnik ziołowy”. W przyszłości chcemy rozwijać działalność w oparciu o swoją bogatą wiedzę dotyczącą ziół, ale nie tylko. Planujemy dalszą integrację, doskonalenie umiejętności kulinarnych i artystycznych. Cieszymy się, że dzięki naszej działalności o Głowaczowie można usłyszeć coraz więcej dobrego – podsumowuje Danuta Kulesza.

Skip to content