Podczas dwudniowej imprezy prezentują się najlepsi polscy i zagraniczni piloci wojskowi i cywilni. Po pięciu latach przerwy, na lotnisku w Radomiu odbywają się pokazy lotnicze Air Show 2023, największe w Polsce i jedne z większych w Europie.

W pokazach weźmie udział m.in. myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”, SAAB JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, Rafale Solo Display z Francji oraz F-16 z Danii. W powietrzu zaprezentuje się zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II. Będzie też wiele samolotów historycznych, jak na przykład polskie przedwojenne konstrukcje RWD-5 oraz RWD-10, czy P-51 Mustang, legendarny amerykański myśliwiec z czasów II wojny światowej.

Atrakcją dla widzów stał się najnowszy nabytek polskich Sił Powietrznych, czyli południowokoreański samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą. Podczas Air Show oglądamy też statki powietrzne, pozostające na wyposażeniu Sił Powietrznych. To m.in.: zespół akrobacyjny Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, myśliwce MiG-29 i SU-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, czy F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pokazane zostały samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabrakło śmigłowców Mi-2, W-3 Sokół, Mi-8, SW-4 Puszczyk i Mi-24, czy też transportowców C-130 Hercules i CASA C-295M. Nowością były dwa najnowsze śmigłowcowe nabytki polskiej armii, czyli AW-101 i AW-149.

Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia pokazów Air Show 2023 (autor Marcin Genca)

Skip to content