Komunikacja autobusowa zapewnia dowóz młodzieży do szkół średnich i uczelni, ale także mieszkańców do szpitali, ośrodków zdrowia, instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych, a zatem przyczynia się również do dalszego rozwoju samorządów. Pomaga w tym Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego korzystają powiaty i gminy z naszego regionu.
Powiat lipski znalazł się w gronie 12 samorządów z terenu województwa mazowieckiego, które zostały objęte w 2022 roku dopłatą zadań organizatora transportu publicznego ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W uroczystości towarzyszącej podpisaniu umów z przedstawicielami samorządów wziął udział wojewoda Konstanty Radziwiłł.
Dodatkowe środki w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dla powiatu lipskiego to 9 umów na łączną kwotę 7,1 miliona złotych. Łącznie obejmą 34 linie o długości 1203,2 kilometrów w gminach: Tarłów, Solec nad Wisłą, Lipsko, Łaziska, Opole Lubelskie, Sienno, Rzeczniów, Iłża, Skaryszew, Radom, Ciepielów, Zwoleń, Tczów, Gózd, Jedlnia Letnisko, Bodzechów, Ostrowiec Świętokrzyski, Bałtów oraz Bodzechów. W tej puli znalazło się również 12 linii komunikacyjnych, które powstały na mocy porozumień z powiatami: ostrowieckim, opatowskim, opolskim, radomskim oraz miastem Radom.
Z kolei powiat białobrzeski otrzymał ponad 1,4 miliona złotych na utrzymanie 16 linii autobusowych na terenie gmin: Białobrzegi, Stara Błotnica, Radzanów, Stromiec, Wyśmierzyce, Promna, Goszczyn, Grójec, Belsk Duży, Nowe Miasto nad Pilicą, Warka oraz Jasieniec. Umowy na dofinansowanie z wicewojewodą mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim podpisali w Warszawie starosta Sylwester Korgul oraz członek Zarządu Powiatu Leszek Gałkowski.
W utrzymaniu połączeń partycypuje również samorząd powiatu radomskiego, współpracując w tym zakresie z kilkoma sąsiednimi powiatami. Dzięki temu udało się stworzyć trasy o długości 206 kilometrów, zapewniając dostęp do komunikacji autobusowej mieszkańcom około 76 miejscowości regionu.