W gminie Gózd zorganizowano I Powiatowy Konkurs Plastyczny „Autyzm w barwach wyobraźni”. To było wyjątkowe wydarzenia, a nadesłane prace zrobiły wrażenie na jury.

Kwiecień corocznie jest błękitnym miesiącem dla autyzmu. To była najlepsza okazja, aby zorganizować w szkole w Małęczynie wyjątkowy konkurs. To pierwsza taka impreza i z pewnością nie ostatnia. W sumie nadesłano 64 prace z sześciu szkół z terenu naszej gminy, a także ze szkoły PSP 29 z Radomia i Zespołu Szkół z Chwałowic. Finałowe rozstrzygnięcie w uroczysty sposób przeprowadzono we wtorek, 14 kwietnia w szkole w Małęczynie. Zanim nagrody trafiły do uczestników, odbył się krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów miejscowej szkoły.

– Autyzm to nie choroba. To specyficzny sposób postrzegania świata, komunikacji i interakcji społecznych, który towarzyszy osobie przez całe życie. Tego typu konkursy mają właśnie uświadomić wszystkim, że osoby z autyzmem żyją pośród nas i są bardzo wartościowe – mówi Katarzyna Krawczyk, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół (ZEAS) w Goździe.

Prace plastyczne nadsyłano w dwóch kategoriach wiekowych klasy 1-3 oraz klasy 4-6. Nagrody ufundował Urząd Gminy w Goździe. Wręczali je uczestnikom, Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd, wspomniana Katarzyna Krawczyk, a także Wojciech Nalberski, dyrektor szkoły w Małęczynie.

Wyniki konkursu:

Klasy 1-3

1. Tomasz Belka (ZSiP w Chwałowicach)

2. Jan Adamczyk (PSP w Kłonówku-Kolonii)

3. Julia Grzywacz (ZS w Goździe)

Klasy 4-6

1. Natalia Lipiec (PSP w Małęczynie)

2. Joanna Szymańska (PSP w Kuczkach-Kolonii)

3. Wiktoria Czerwińska (PSP w Podgórze)

Nagrody otrzymali też wyróżnieni i pozostali uczestnicy. Nagrodzono również uczniów w konkursie sensorycznym. Tutaj najlepsze prace wykonali:

1. Nikodem Molga

2. Alan Ostrowski

3. Liliana Dąbrowska