Już po raz 17 Powiat Radomski zorganizował uroczystą galę, podczas której nagrodzono sportowców i trenerów ze wszystkich gmin. Wręczono też dwie nagrody specjalne, wyróżniono również najlepsze szkoły. Gwiazdą wieczoru był Paweł Korzeniowski, mistrz świata i uczestnik kilku igrzysk olimpijskich, legenda polskiego pływactwa.

Władze Powiatu Radomskiego co roku nagradzają młode talenty i ich opiekunów za całoroczne sukcesy sportowe. Wyboru najlepszych spośród kandydatur zgłoszonych przez burmistrzów i wójtów gmin powiatu, dokonują członkowie Powiatowej Rady Sportu. Rok 2025 był bardzo bogaty w osiągnięcia sportowe i trzeba przyznać, że Rada nie miała łatwego zadania.

– Każda gmina ma się czym pochwalić, tych sukcesów było naprawdę sporo, dlatego nie było tak łatwo podjąć ostateczną decyzję – wyjaśniał Ryszard Kosiec, przewodniczący Rady Sportu.

Zanim poznaliśmy nazwiska nagrodzonych, na scenie mogliśmy wysłuchać utworów uroczego trio Glam Girls w składzie: Agata Załuska (wokal), Aleksandra Markowicz (skrzypce) i Alicja Skórkiewicz (saksofon). Artystki są znane z programu telewizyjnego „Jaka to melodia”.

Lekcja sportowej pasji

Wszystkim nominowanym i wyróżnionym gratulował Paweł Korzeniowski, znany i utytułowany pływak, uczestnik igrzysk olimpijskich, mistrz świata. Bardzo ciekawy wywiad z mistrzem przeprowadziła Anna Karolak wraz z młodymi pływakami Wodnika: Alicją Jakubiak, Franciszkiem Jakóbowskim, Stanisławem Górką i Marcelem Korczakiem. Paweł Korzeniowski opowiedział o swojej karierze i sukcesach, trudnej drodze na szczyt, ale też niepowodzeniach, gdy do medalu na olimpiadzie zabrakło mu… pół sekundy. Wspomniał również, że często jest mylony z chodziarzem Robertem Korzeniowskim.

Tego wieczoru ogłoszono również wyniki i wręczono nagrody szkołom z Powiatu Radomskiego, które zdobyły najwięcej punktów w klasyfikacji Szkolnego Związku Sportowego w sezonie 2024/25. Są to: 3. PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku, 2. PSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży, 1. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku.

– Cieszę się, że już po raz 17 mogliśmy nagrodzić sportowców i trenerów i za ich sukcesy Sam byłem sportowcem i wiem, że sport jest ważnym elementem życia i czasem trzeba bardzo mocno się poświęcić, aby osiągnąć sukces – mówił starosta Waldemar Trelka.

Na widowni nie brakowało znakomitych gości, bardzo licznie przybyli samorządowcy, działacze klubów sportowych, nauczyciele wychowania fizycznego i rodzice młodych sportowców niemal ze wszystkich gmin powiatu. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy mogli zaś skosztować smacznego tortu.

WYRÓŻNIENI W KATEGORII ROCZNIK 2011 I MŁODSI

Nagrodzeni w tej kategorii: 1. OSKAR WINIARSKI– gmina Wierzbica, zapasy, zawodnik Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” Wierzbica. 2. KACPER BIENIEK – gmina Jedlińsk, lekkoatletyka, unihokej, uczeń ZSP w Jedlińsku. 3. GABRIELA KUTYŁA – miasto Pionki, sztuki walki – kickboxing – zawodniczka Klubu Sportowego Tang Soo Do.

GABRIELA KUTYŁA – sztuki walki, kickboxing, Klub Sportowy Tang Soo Do Pionki.

ADAM WULCZYŃSKI – piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka koszykowa, unihokej, lekkoatletyka, uczeń Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży.

HANNA WRZESIŃSKA – piłka siatkowa, piłka nożna, koszykówka, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowcu.

NADIA JANKOWSKA – piłka nożna, piłka siatkowa, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Klwatce Królewskiej.

KACPER SZYDŁO – zapasy, uczeń Niepublicznej Szkoły w Owadowie.

ADAM WÓJCICKI – piłka nożna, uczeń PSP im. J. Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku.

KACPER BIENIEK – lekkoatletyka, unihokej, uczeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jedlińsku.

KARINA KRÓL – gimnastyka sportowa, zawodniczka Gimnastycznego Klubu Sportowego Quick Flik.

HANNA FILA – sztuki walki, kickboxing, zawodniczka Klubu Sportowego Tang Soo Do Pionki.

LENA KOT – lekkoatletyka, unihokej, piłka nożna, piłka siatkowa, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Przytyku.

OSKAR WINIARSKI – zapasy, zawodnik MLUKS „Orlik” Wierzbica.

ADAM ŚLAŻYŃSKI – piłka siatkowa, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie.

SZYMON SAŁEK – piłka nożna, tenis stołowy, uczeń PSP w Bielisze.

WYRÓŻNIENI W KATEGORII ROCZNIK 2010 I STARSI

Nagrodzeni w tej kategorii: 1. ALBERT KUŚ – gmina Kowala, judo, zawodnik Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Judo Kowala. 2. JAN WOJDA – gmina Pionki, kickboxing, zawodnik Klubu Sportowego Tang Soo Do Pionki; członek Kadry Narodowej Kadetów Starszych Polskiego Związku Kickboxingu. 3. WERONIKA BRZÓZY – gmina Przytyk, piłka siatkowa, zawodniczka Klubu Sportowego MYWAY-24 Grom Przytyk.

ZUZANNA MĄKOSA – sztuki walki, kickboxing – zawodniczka klubu Tang Soo Do Pionki, członkini Kadry Narodowej Juniorek Polskiego Związku Kickboxingu.

BARTŁOMIEJ ŻAK – piłka nożna, uczeń liceum w Iłży, zawodnik Klubu Sportowego Polonia Iłża.

MICHAŁ SZMAŁZ – piłka nożna, zawodnik Klubu Sportowego Skaryszewianka Skaryszew.

DARIA SKALSKA karate, uczennica PSP w Kłonówku-Kolonii.

ALEKSANDRA LIPKA tenis stołowy, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Kozłowie

SZYMON MICHOWSKI – piłka nożna, zawodnik GKS Jodła Jedlnia-Letnisko.

MACIEJ KARASEK – lekkoatletyka, biegi przełajowe, uczeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jedlińsku.

ALBERT KUŚ – judo, zawodnik Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Judo Kowala.

JAN WOJDA – kickboxing, zawodnik Klubu Tang Soo Do Pionki

WERONIKA BRZÓZY – piłka siatkowa, zawodniczka Klubu Sportowego Myway -24 Grom Przytyk.

PIOTR DRAB – zapasy, zawodnik Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” Wierzbica.

KINGA POBERESZKO – piłka siatkowa, zawodniczka Gminnego Klubu Sportowego JAGUAR Wolanów.

NORBERT SKORŻA – piłka nożna, zawodnik Gminnego Amatorskiego Stowarzyszenia Sportowego Powała Taczów.

Nagrody specjalne

AGATA KACZMARSKA – pięściarka, pochodząca z gminy Iłża. Jako pierwsza Polka wywalczyła w jednym roku mistrzostwo świata seniorek i Puchar Świata. Wielokrotna medalista mistrzostw Polski. Podstaw boksu uczyła się od swojego starszego brata. Na co dzień jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Ma ogromne szanse na to, aby reprezentować kraj na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles.

STANISŁAW GÓRKA – utalentowany pływak z gminy Gózd. Choć ma dopiero 11 lat, to na swoim koncie zapisał już kilka znaczących sukcesów. Wygrał prestiżowe zawody pływackie pod nazwą „Od młodzika do olimpijczyka”. Dwukrotnie zwyciężał w Mielcu, wywalczył też podium w Kielcach i Wyszkowie. Pod okiem trenera Konrada Margasa osiąga kolejne sukcesy. Aż trudno uwierzyć, że zdobył już w sumie 108 medali!

Ramka4

KATEGORIA TRENER WYCHOWAWCA

MAREK BANAŚ (miasto Pionki) – wieloletni wychowawca i trener pływania, pomysłodawca i założyciel Pionkowskiego Towarzystwa Pływackiego.

MARZENA SADKOWSKA (miasto i gmina Iłża) – nauczycielka wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży.

JACEK GOGACZ (miasto i gmina Skaryszew) – nauczyciel wychowania fizycznego w PSP w Makowcu, trenera UEFA B, instruktor piłki siatkowej, trener personalny.

PRZEMYSŁAW PAWLICKI (gmina Gózd) – nauczyciel Zespołu Szkół w Goździe, trener, a przede wszystkim autorytet oraz autor ciekawych i bezpiecznych lekcji wychowania fizycznego.

ŁUKASZ KILIANEK (gmina Jastrzębia) – trener bramkarzy seniorów w lidze okręgowej Akcji Jastrzębia, juniorów oraz dzieci i młodzieży w UKS Jastrzębia.

ROBERT RACIBORSKI (miasto i gmina Jedlnia – Letnisko) – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jedlni – Letnisku, trener II klasy w zapasach, instruktor piłki nożnej i rekreacji ruchowej fitness.

SŁAWOMIR SŁOMKA (gmina Jedlińsk) – nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlińsku. Posiada stopnie instruktorskie w koszykówce, lekkoatletyce oraz turystyce kajakowej.

PIOTR KARWACKI (gmina Kowala) – nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Parznicach. Instruktor aerobiku i sportów siłowych.

PIOTR OLSZEWSKI (gmina Pionki) – instruktor w Klubie Sportowym Centrum Tang Soo Do Pionki, jeden z najlepszych „techników” polskiego Tang Soo Do ze stopniem 3 dan.

BARŁOMIEJ SENATOR (miasto i gmina Przytyk) – doświadczony szkoleniowiec oraz aktywny zawodnik Klubu Sportowego Grom Przytyk, 2 trenera drużyny seniorów i seniorek, 1 trener żeńskiej drużyny młodziczek.

MARCIN STĄPOR (gmina Wierzbica) – wieloletni nauczyciel, wychowawca oraz trener zapasów w klubie sportowym MLUKS Orlik Wierzbica. Jego zawodnicy wielokrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski.

ŁUKASZ BEŁTOWICZ (gmina Wolanów) – pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sławnie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Instruktora pływania, narciarstwa i ratownik medyczny.

MARCIN KOCIK (gmina Zakrzew) –  22 lata w siatkarskiej PlusLidze, zdobył Puchar Polski i brązowy medal Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy. Trener grup młodzieżowych w Powale Taczów.

Gościem honorowym Paweł Korzeniowski

Wielokrotny rekordzista i mistrz Polski, mistrz i wicemistrz świata, mistrz Europy, olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio 2016). Wychowanek klubu pływackiego Unia Oświęcim oraz trenerów Przemysława Ptaszyńskiego oraz Piotra Woźnickiego. Od 2005 roku w AZS AWF Warszawa pod opieką trenera Pawła Słomińskiego, a później Roberta Białeckiego. Na mistrzostwach świata w Montrealu w 2005 r. zdobył złoty medal z wynikiem 1:55,02 (nowy rekord Polski). Podczas mistrzostw świata w Rzymie w wyścigu na 200 m stylem motylkowym zdobył srebrny medal z czasem nowego rekordu Polski 1:53,23.