Przejdź do treści

Branżowe Centrum Umiejętności w Pionkach zorganizowało pierwszą Olimpiadę Wiedzy w Dziedzinie Mechaniki “Beceeówka 2025”. Udział w eliminacjach wzięło ponad 130 osób. Patronat nad wydarzeniem sprawował Waldemar Trelka, starosta radomski, który w czwartkowe popołudnie wręczył nagrody finalistom.  

– Jestem nauczycielem od wielu lat, z wykształcenia chemikiem, ale muszę przyznać, że nauka w dziedzinie mechaniki jest według mnie najtrudniejsza. Dlatego tym bardziej kłaniam się nisko i gratuluję wszystkim uczestnikom. Trwajcie przy tej dziedzinie, rozwijajcie swoje pasje – mówiła Magdalena Wiśniewska, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, przy którym działa BCU.

– W dzisiejszym finale wystąpiło jedenaście osób. Dla mnie jesteście tak zwaną Złotą Jedenastką. Podjęliście się bardzo trudnego zadania i gratuluję wszystkim – powiedział starosta Waldemar Trelka.

Celem olimpiady było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów z zakresu wiedzy mechanicznej, lepsze przygotowanie uczniów do podjęcia wyższych studiów technicznych, pogłębianie i poszerzanie ogólnej wiedzy uczniów na podstawie różnych źródeł informacji, a także kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych. W sumie w eliminacjach online uczestniczyło 130 osób z całej Polski. Do ścisłego finału dostało 11 osób. W czwartek finaliści wzięli udział w części teoretycznej i praktycznej. Do zdobycia było łącznie 90 punktów. Zwycięzca zainkasował 70 punktów.

– Nie było łatwo. Najtrudniejsze były obliczenia. Tutaj wystarczy tylko raz się pomylić i już jest problem. Generalnie bardzo fajna i pożyteczna olimpiada – mówili uczniowie z Radomia.

Członkowie Rady BCU w Pionkach chwalili uczestników i ich wiedzę. Przekonywali, że w dzisiejszych czasach w dziedzinie obróbki skrawaniem brakuje fachowców i wielu absolwentów bez problemów znajdzie swoje miejsce na rynku pracy.

Końcowa kolejność:

1. Łukasz Maciejczyk (Pionki)

2. Antoni Witek (Pionki)

3. Szymon Gogacz (Kozienice)