Od 14 do 20 sierpnia trwała trzecia już edycja festiwalu „Ikony Wolności”. W sumie zorganizowaliśmy ponad dwadzieścia różnych wydarzeń na terenie całego powiatu radomskiego. Było nie tylko lokalnie ale i międzynarodowo.
Poprzez wystawy, koncerty, warsztaty i projekcje filmowe opowiadaliśmy jak cenna jest wolność dla narodów świata. Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu „Ikony Wolności”, wydarzenia organizowanego przez Powiatowy Instytut Kultury była bardzo bogata i różnorodna oraz mocno międzynarodowa. W trakcie trwania festiwalu przypominaliśmy między innymi osoby zasłużone dla budowania niepodległej Polski, które w godzinie próby walczyły i ginęły za Kraj. Nie zapomnieliśmy oczywiście i o tych, którzy ciężką, codzienną uczciwą pracą przyczyniali się do rozwoju Polski i zajęcia przez Nią miejsca w wielkiej rodzinie wolnych i demokratycznych narodów. To prawdziwe Ikony Wolności. Ostatnie lata, niestety, boleśnie pokazują, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego zawsze warto przypominać osoby, które mogą być nam wzorem i inspiracją w pracy dla dobra Polski.
Festiwal „Ikony Wolności” rozpoczęliśmy 15 sierpnia w Iłży. Przy pomniku Obrońców Ziemi Iłżeckiej zaparkował mobilny fotoplastykon. W nim można było obejrzeć prezentacje o: Józefie Piłsudskim, Eugeniuszu Bodo, Witoldzie Pileckim, czy Halinie Konopackiej. Na pewno była to ciekawa i nietypowa lekcja historii. Pierwszy dzień festiwalu zakończyliśmy w plenerze koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Retro Brass Quintet,
Wydarzenie zatytułowane „Cześć i chwała Bohaterom” powtórzyliśmy dwa dni później, 17 sierpnia w Skaryszewie.
W tym roku program festiwalu wzbogaciły folklorystyczne potańcówki „Dobre, bo polskie” przy dźwiękach tradycyjnej muzyki kapel z regionu. To przecież także muzyka ludowa jest nośnikiem narodowej kultury, ducha, więc i jej obecność na wydarzeniu „Ikony Wolności” jest jak najbardziej na miejscu. Do oberków i innych wywijanek zaprosiliśmy mieszkańców Suskowoli w gminie Pionki, Grzmucina w gminie Gózd i Rudy Małej w gminie Kowala.
Z kolei 18 sierpnia, tradycyjnie, w rocznicę śmieci ks. Romana Kotlarza, naszej lokalnej „Ikony Wolności” byliśmy do Pelagowie – Trablicach. Odbyły się tam uroczystości w kościele i przy Izbie Pamięci ks. Kotlarza.
Na finał festiwalu, 20 sierpnia zaprosiliśmy do siedziby PIK w Iłży przy ul. Jakubowskiego. W „Galerii na Piętrze”, gdzie otworzyliśmy pokonkursową wystawę plakatu – I Międzynarodowy Konkurs Plakatu „Ikony Wolności” Iłża 2024. Oczywiście wcześniej poprosiliśmy artystów z całego świata o graficzną wypowiedź: Kto jest dla nich, w ich krajach, środowiskach tytułową „Ikoną Wolności”. Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac od Artystów z: Polski, Tajwanu, Szwajcarii, Ukrainy, Meksyku, Rumunii, Iraku, USA, Chin, Ekwadoru, Turcji, Niemiec, Węgier i Belgii. Prace oceniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Lecha Majewskiego – grafika i plakacisty, profesora warszawskiej ASP oraz szefa Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Zasiadali w nim też: prof Adam Romaniuk (Polska), prof. Marek Sibinsky (Czechy), Patrik Ševčik (Słowacja) oraz prof. Mariusz Dański (Polska). Do wystawy Jury zakwalifikowało prawie 40 prac. Decyzją Jury pierwszą nagrodę otrzymał Lex Drewinski (Polska/Niemcy), drugą Dominik Jakubowski (Polska) a trzecią Mirosław Zdrowski także z Polski.
– Istotę wolności oddają słowa papieża Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”- mówił Waldemar Trelka, starosta radomski. – Pokolenie Jana Pawła II musiało walczyć o wolność i wartości z bronią w ręku i często – aż nazbyt często – ginąć w jej obronie. Dziś wolność to wyrażanie siebie i swoich poglądów bez obawy przed nienawiścią, ostracyzmem społecznym czy represjami. Wolność to wybór własnej tożsamości, religii czy stylu życia, choć kształtowana przy zachowaniu wzajemnego szacunku – dodał starosta.
Konkurs i wystawa to autorska koncepcja Powiatowego Instytutu Kultury, i jak dotąd, najbardziej międzynarodowe przedsięwzięcie PIK i Powiatu, ogromnie przyczyniające się do promocji Instytutu i regionu. Już teraz rozpoczynamy przygotowania do czwartej edycji festiwalu „Ikony Wolności”.