Nowa placówka, działająca w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, powstała w ramach ogólnopolskiej sieci 120 BCU różnych branż. Mieści się w zmodernizowanym budynku dawnych warsztatów szkolnych. Władze Powiatu Radomskiego napisały projekt, pozyskały pieniądze, dzięki czemu na stworzenie nowej placówki przeznaczono 15 milionów złotych z Fundacji Rozwoju Edukacji. W piątek, 7 czerwca pionkowskie BCU zostało uroczyście otwarte. Wśród zaproszonych gości byli między innymi prof. Zbigniew Krysiak, eurodeputowany Adam Bielan, poseł Marek Suski, a także władze i radni powiatu oraz miasta Pionki.

Nowoczesny sprzęt, w tym profesjonalne obrabiarki CNC oraz frezarki i tokarki, został zakupiony w Stanach Zjednoczonych, specjalnie dla BCU. W placówce będą prowadzone bezpłatne dla uczestników szkolenia z obróbki ręcznej i maszynowej, na operatora maszyn CNC, programistę CNC/CAM. W ofercie znajdą się również szkolenia  specjalistyczne dla nauczycieli i uczniów z takich zagadnień, jak: grafika inżynierska 2D CAD, modelowanie 3D,  programowanie CNC, obsługa tokarki i frezarki CNC, czy programowanie i obsługa COBOTA przemysłowego. Dla uczniów szkół branżowych będzie to szansa na uzyskanie nowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych.

Nową placówkę odwiedził również profesor Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, któremu bardzo spodobało się wyposażenie BCU.

– Przyjechałem tu trochę wcześniej, porozmawiałem z uczniami i najbardziej cieszy mnie to, że oni chcą zostać w swoim rodzinnym mieście. Tu chcą się kształcić i tu chcieliby się rozwijać zawodowo. To najlepsza wiadomość w kontekście powstania BCU – zaznaczył profesor Krysiak.

– Do przeszkolenia, do końca września mamy około 100 osób. Myślę, że zainteresowanie kształceniem u nas będzie ogromne, dlatego że maszyny jakie posiadamy są najnowocześniejsze w całym regionie – mówi Magdalena Wiśniewska, dyrektor CKZiU w Pionkach.

Obiekt poświęcił ksiądz Robert Kowalski, proboszcz parafii św. Barbary w Pionkach wraz z ks. Danielem Wiraszką, katechetą CKZiU. Wśród gości nie zabrakło również Łukasza Miśkiewicza, burmistrza Miasta Pionki, dyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Anetty Tomczyk, radnych powiatu: Kamili Kaczorowskiej, Marcina Alota, Sebastiana Sałka, a także Krzysztofa Murawskiego, wicestarosty radomskiego, Zdzisława Mroczkowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Radomskiego i Jana Sieka, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Radomskiego.

Partnerów branżowych BCU reprezentowali: Sławomir Kwiecień, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, oddział w Radomiu, Pawła Kubickiego, wiceprezesa Naczelnej Organizacji Technicznej, Radomskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych. Byli też obecni członkowie Rady BCU, czyli Łukasza Wakuła, Przemysław Radomski, Wiesław Borowski, Michał Romanowicz, Daniel Maciejewski i Mariusz Wrochna, a także przedstawiciele podobnego BCU w Łukowie: dyrektor Tadeusz Federczyk oraz Zbigniew Kur, kierownika warsztatów.

Powiatowy Urząd Pracy reprezentował wicedyrektor, radny Gminy Pionki Piotr Krakowiak, a spółkę Mesko oddział Pionki dyrektor Grzegorz Palak.

– Biorąc pod uwagę demografię oraz zapotrzebowanie na specjalistów branży metalowej na rynku pracy, myślę, że to była dobra decyzja, aby utworzyć Branżowe Centrum Umiejętności. Duży udział w tym, że pozyskaliśmy te pieniądze miał ówczesny minister Przemysław Czarnek. Powrót do szkolnictwa zawodowego, branżowego to właściwy kierunek i dzięki takim placówkom, jak ta w Pionkach, możemy dobrze przygotować uczniów do potrzeb rynku pracy.
o Radomia już wcześniej trafiło 30 milionów złotych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych i było to najwyższe jednorazowe dofinansowanie w całej Polsce. Z kolei w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, do
Radomia oraz gmin powiatu radomskiego trafiły 33 miliony, a do wszystkich powiatów i gmin z całego regionu około 90 milionów złotych. Tak wygląda nasz program wsparcia, jakiego nie podjął się i nie wykonał żaden rząd w 30-letniej historii samorządów, które – zdaniem opozycji – są jakoby pozbawiane funduszy. Na pewno docenią to mieszkańcy, którzy najlepiej wiedzą jak i za czyją przyczyną ich otoczenie zmienia się na lepsze.
Waldemar Trelka

starosta radomski

Skip to content