Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 już w ostatni weekend sierpnia

Po pięciu latach przerwy, w ostatni weekend wakacji, czyli 26 i 27 sierpnia na lotnisku w Radomiu odbędą się pokazy lotnicze, największe w Polsce i jedne z większych w Europie. Zaprezentują się najlepsi polscy lotnicy, a także wiele sojuszniczych maszyn.

 

 

WSZYSTKO O AIR SHOW RADOM 2023 – SPRAWDŹ INFORMACJE DLA WIDZÓW

Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a współorganizatorami: Miasto Radom i Wodociągi Miejskie oraz Polskie Porty Lotnicze i Lotnisko Warszawa – Radom.

Soliści i zespoły akrobacyjne

Podczas dwudniowej imprezy zaprezentują się najlepsi polscy i zagraniczni piloci wojskowi i cywilni. W pokazach weźmie udział m.in. myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”, SAAB JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, Rafale Solo Display z Francji oraz F-16 z Danii. W powietrzu zaprezentuje się zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II.

Debiut polskich FA-50

Atrakcją dla widzów będzie także najnowszy nabytek Sił Powietrznych, czyli południowokoreański samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą. W dynamicznej wiązance zobaczymy litewskie i słowackie transportowce C-27J Spartan. Nie zabraknie również śmigłowców, jak Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeski W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin z Litwy. Obecność na pokazach w Radomiu zadeklarowali także Niemcy (transportowy A400 M), Brytyjczycy, Włosi, Duńczycy, Czesi, przedstawiciele Korei Południowej oraz Emiratów Arabskich. Zaprezentują się również: grecki Hellenic F16 Demo Team, brytyjski RAF Typhoon Display Team, polski F-16 Tiger Demo Team Poland, czy francuski Rafale Solo Display.

Polskie samoloty i nocne pokazy

Podczas Air Show pojawią się też statki powietrzne, pozostające na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych. To m.in.: zespół Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, myśliwce MiG-29 i SU-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Pokazy uświetnią samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie śmigłowców Mi-2, W-3 Sokół, Mi-8, SW-4 Puszczyk i Mi-24, czy też transportowców C-130 Hercules i CASA C-295M.

Nowością będą efektowne, nocne pokazy w sobotę (26 sierpnia). Główną atrakcją będą wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego. Akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki.

Wystawa sprzętu wojskowego

Impreza, która odbędzie się 26 i 27 sierpnia, zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe. Organizatorzy liczą również na obecność sojuszników z NATO m.in. wojsk lądowych USA stacjonujących w Polsce. Na wystawie statycznej zaprezentowane zostaną m.in. czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, armatohaubice, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory szkolenia strzeleckiego oraz drony. Z bliska będzie można obserwować nowoczesną technikę wojskową oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy, zazwyczaj niedostępne dla szerokiej publiczności. Do udziału zaproszono także przedstawicieli producentów sprzętu polskiego przemysłu obronnego.

– W ostatni weekend sierpnia w Radomiu zostaną zaprezentowane w zasadzie wszystkie typy statków powietrznych wykorzystywanych w Siłach Powietrznych. Szacujemy, że każdego dnia w tym wydarzeniu będzie uczestniczyło około 100 tysięcy osób. Zdecydowanie będzie co oglądać, ponieważ radomskie pokazy będą miejscem inauguracji lotów najnowszego samolotu FA-50, który zakupiliśmy w Korei. Po raz pierwszy pokusiliśmy się również o organizację pokazów nocnych. Pierwszego dnia, w sobotę od godziny 20.00 będzie nocny blok pokazów lotniczych. Będzie to niesamowite przeżycie. To będzie również propozycja obejrzenia tego, co mamy najciekawsze i najlepsze, jeżeli chodzi o Siły Zbrojne RP.

Wojciech Skurkiewicz

wiceminister obrony narodowej

Polscy piloci w ramach NATO

Polskie lotnictwo dziś jest ważnym elementem bezpieczeństwa NATO. Wydzielony komponent polskich Sił Powietrznych ochrania na przykład przestrzeń powietrzna państw bałtyckich (Polski Kontyngent Wojskowy Orlik). Od 2006 roku w ramach misji Baltic Air Policin (BAP), państw bałtyckich strzegli z powietrza lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin i Łasku. W 2022 roku Polacy spędzili cztery miesiące na Litwie, wykonując ponad 100 misji, co oznaczało 500 godzin spędzonych w powietrzu. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, lotnicy rozpoczęli patrolowanie granic państw bałtyckich, a polski dowódca kontyngentu nadzorował pracę dwóch baz: w litewskich Szawlach i w Ämari w Estonii.

Bilety na Air Show

Pokazy będą trwały w sobotę w godz. 10 – 21, a w niedzielę 10 – 18. Bilety na pokazy najlepiej kupić przez internet poprzez stronę pokazów (airshow.wp.mil.pl/). Ich ceny zaczynają się od 30 złotych (bilet ulgowy) do 60 złotych (bilet normalny na sobotę, a na niedzielę – 50 złotych). Uwaga! Bilety kupowane w kasach przed lotniskiem będą o 10 złotych droższe. Bilety grupowe, kolekcjonerskie oraz KDR (Karta Dużej Rodziny) są dostępne wyłącznie w sprzedaży internetowej. Bilet uprawnia wyłącznie do jednorazowego wejścia na teren lotniska. Ze względów bezpieczeństwa bilety wstępu   będą imienne, dlatego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, ponieważ przy wejściu będzie konieczne jego okazanie. Bilety bezpłatne przysługują m.in. osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, umundurowanym żołnierzom służby czynnej, weteranom misji wojskowych i kombatantom, a także seniorom po 75. roku życia.

Ważne informacje

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa używanie oraz wnoszenie dronów na teren pokazów jest zabronione. Można wnieść statyw pod warunkiem, że nie będzie miał ostrych zakończeń nóg, wysokość po rozłożeniu statywu nie może przekraczać wysokości 150 cm. Na teren pokazów można wnosić napoje w pojemnikach nie większych niż pół litra na osobę. Butelka nie może być szklana ani wykonana z twardego materiału np. z twardego plastiku czy metalu. Na teren lotniska nie można wjechać rowerem ani hulajnogą, ani wnieść kasków (wyjątek stanowią pojazdy służące do przewozu osób niepełnosprawnych). Dla osób z niepełnosprawnością ruchową rekomendowane jest wejście PORT LOTNICZY od strony ul. Lubelskiej, z uwagi na najdogodniejszą nawierzchnię. Na wyznaczonych parkingach znajdą się dedykowane miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Skip to content