Powiatowy Instytut Kultury zaprasza do wspólnego pielgrzymowania lokalnym szlakiem Św. Jakuba. Szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę: na zachód, ponieważ wszystkie Drogi św. Jakuba prowadzą do jednego, wspólnego celu. Swoją przygodę z Camino możemy rozpocząć już w Świerżach Górnych, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.
Współcześnie w Europie istnieje wiele Dróg Świętego Jakuba, jednak najpopularniejsze są cztery szlaki pątnicze: Camino francuskie – Camino Frances, La Ruta de la Costa, czyli trasa północna, Camino Primitivo, który uważany jest za najstarszy szlak Św. Jakuba oraz Camino Portugues – Camino portugalskie. W Polsce mamy 36 oznakowanych odcinków dróg Św. Jakuba. Krajowe szlaki pątnicze stanowią europejską część Camino de Santiago, a ich łączna długość na terenie kraju wynosi trochę ponad siedem tysięcy kilometrów. Przez teren regionu biegną trzy odcinki Świętokrzyskiej Drogi Świętego Jakuba, chociaż jeden z nich swój początek ma na terenie powiatu kozienickiego, a drugi kończy się już w powiecie starachowickim.
Na jakubowym szlaku…
Panuje przekonanie, że droga wyzwala, a Święty Jakub nie tylko dodaje sił, lecz również podtrzymuje na duchu wątpiących. Powiatowy Instytut Kultury proponuje, aby swoją przygodę na lokalnym szlaku pątniczym rozpocząć przy kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych, nieopodal elektrowni Kozienice. Na tym etapie do przejścia mamy prawie 35 kilometrów, a swoją podróż kończymy w Jedlni – Letnisko. Średni czas przejścia liczony jest na trochę ponad dziewięć godzin. Kto jednak obawia się, że nie sprosta takiemu wyzwaniu, może wejść na szlak przy kapliczce Św. Gwalberta, nieopodal Szkółki Leśnej Przejazd i od razu wkroczyć na mający wielowiekową historię Królewski Gościniec, którym król Jagiełło często podróżował z Wilna do Krakowa.
Wśród drzew Puszczy Kozienickiej
Na pątniczym szlaku wśród drzewostanu zawsze urokliwej Puszczy Kozienickiej, mijamy między innymi Leśną Ścieżkę Przyrodniczą „Śródborze” a także niewielki leśny zbiornik wodny. Idąc dalej tą samą drogą mijamy z kolei Rezerwat Leśny „Ponty – Dęby”, a dalej figurkę Św. Franciszka, gdzie możemy odpocząć po trudach wędrowania, ponieważ znajduje się tam architektura turystyczna. W sumie, aby przejść stąd do Jedlni – Letniska, musimy pokonać około 16 kilometrów. Oczywiście naszą wędrówkę możemy zakończyć wcześniej, np. przy polanie piknikowej w miejscowości Stoki. Wówczas trasa zamknie się w obszarze niespełna sześciu kilometrów.
Albo przez Jedlnię – Letnisko
Kto nie chce iść przez las, może skorzystać z odcinka Jedlnia Letnisko – Skaryszew. Tam znaczna część trasy prowadzi przez obszary zurbanizowane letniskowej Jedlni. Swoją przygodę rozpoczynamy od kościoła pod wezwaniem Opieki Świętego Józefa. Cały odcinek trasy liczy 18 kilometrów, a czas potrzebny na przejście to około pięciu godzin. Możemy też rozpocząć drogę od kościoła pw. Świętego Andrzeja Boboli w Małęczynie. Wówczas do przejścia będziemy mieli około 10 kilometrów. Dla kogo jednak i taka odległość będzie zbyt duża swoje pielgrzymowanie na szóstym etapie Świętokrzyskiej Drogi Św. Jakuba może zakończyć już na farmie Ranczo Emocji, które od kościoła w Jedlni Letnisko oddalone jest o około sześć kilometrów. Zawsze warto jednak przejść cały odcinek.
Ze Skaryszewa w świętokrzyskie
Kolejny odcinek Świętokrzyskiej Drogi Św. Jakuba zaczyna się w Skaryszewie w kościele pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła a kończy w miejscowości Mirzec. Blisko trzydziestokilometrowa (27 km) trasa łączy nie tylko dwa powiaty: radomski i starachowicki ale również dwa województwa: mazowieckie i świętokrzyskie. Etap Skaryszew – Mirzec spodoba się na pewno tym, którzy lubią górskie wędrówki. Napotkamy tu bowiem liczne wzniesienia i pagórki charakterystyczne dla obrzeży Gór Świętokrzyskich. Szacowany czas przejścia tego etapu to minimum siedem godzin.
Kim był święty Jakub?
Żył w I wieku naszej ery. Był jednym z 12 apostołów, czyli uczniów Jezusa Chrystusa. Przyszedł na świat w rodzinie Zebedeusza i Salome. Jego matka była wśród kobiet, które odkryły pusty grób Jezusa i jego zmartwychwstanie. Św. Jakub miał młodszego brata św. Jana, który jest twórcą jednej z Ewangelii. Św. Jakub oraz św. Jan przyłączyli się do Jezusa bardzo wcześnie. W związku z tym brał udział on w wielu ważnych wydarzeniach, w tym przemienieniu na Górze Tabor, czy modlitwie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Po zmartwychwstaniu Jezusa Św. Jakub wyruszył na misję do Hiszpanii. Zmarł śmiercią męczeńską, najprawdopodobniej w Jerozolimie. Król Herod Agryppa skazał go na śmierć po tym, jak nawrócił jednego z miejscowych czarnoksiężników Hermogenesa. Zmarł przez ścięcie w 44 roku. Był pierwszym spośród 12 apostołów, który poniósł śmierć męczeńską. Ciało świętego w cudowny sposób łodzią bez wioseł dotarło do Hiszpanii. Tam uległo roztopieniu i przemienieniu w sarkofag. Pierwsi pątnicy dotarli do tego miejsca już w 950 roku. Początkowo byli to przedstawiciele rycerstwa i mnisi, z czasem także mieszczanie i szlachta.